עוד ינובון בשיבה

מתוך כבוד והערכה לשנות חיים שכבר עברו ובמבט כנה ונוכח בהווה ולעתיד לבוא, אני מציעה תהליך סדר וניקיון שלוקח בחשבון את חוויות החיים שהצטברו, את תמונת החיים שמשתנה הכורכת יחד עצב ושמחה ואת הפרספקטיבה הרחבה והחכמה של ימי הזיקנה.

מן העמל אל המנוחה שבזיקנה

״גילי האדם מקבילים בתפיסת חז"ל לימי השבוע שהם ימי הבריאה״, כותב אריאל הירשפלד, "הזיקנה היא היום השביעי, השבת. היא המנוחה מן העמל אל המשמעות, היא הדבר שלמענו חיים".

ודאי חוויתם כבר כמה וכמה פרידות בימי חייכם. מעברים שעשיתם בשנים מוקדמות, ילדים שגדלו ועזבו לחיים משלהם בבית אחר, אולי בעיר אחרת. חברות וחברים שמתו, בן או בת זוג איתם חייתם עשרות שנים או בזוגיות חדש בערוב חייכם. יתכן וכבר ידעתם פרידה ממגוון קניינים פיזיים בשנים האחרונות, לצד פרידה ממקום עבודה או עיסוקים אחרים שדורשים מכם התארגנות ומבט מחודש.

מתוך כבוד והערכה לשנות חיים שכבר עברו ובמבט כנה ונוכח בהווה ולעתיד לבוא, אני מבקשת להציע תהליך סדר וניקיון שלוקח בחשבון את חוויות החיים שהצטברו, את תמונת החיים שמשתנה הכורכת יחד עצב ושמחה ואת הפרספקטיבה הרחבה והחכמה של ימי הזיקנה.


להשאיר שולחן נקי

בתהליך אותו אני מציעה נתבונן על הבית ועל חפציו כזירת ההתמודדות המרכזית שלנו. מתוך כך נשאל – באיזה בית אנחנו רוצים לחיות בשנים הבאות. האם החפצים שצברנו משמחים או מכבידים עלינו. האם נרצה להעניק מהחפצים שלנו לילדינו, לחברות ולחברים בעודנו בחיים וכך אף נוכל לשמוח איתם בהנאת הירושה החומרית והרוחנית, בעודנו בחיים, או לנהל איתם את שיחת "אחרי מות", שיחה ממנה רבים מאיתנו רוצים לברוח. האם נשאיר לילדינו "שולחן נקי", ונכריע בעצמנו, מתוך מחשבה וכוונה, את ההכרעות הנוגעות לחפצים שלנו, למסמכים שלנו?! אולי יש דברים שקשים מידי לבחירה ולהכרעה ואותם כן נשאיר להתמודדות אחרים? כך או כך, אנחנו שותפים לשיחה במרכזה המוות נוכח במעגל החיים של כולנו, גם אם הוא לא בהכרח השלב המיידי אליו אנחנו מכוונים. הזיקנה שמה לפתחנו מגוון פרידות, ניתן מקום לכולן מתוך כנות ואהבת החיים שיש לנו כאן ועכשיו.

מה נרוויח מתהליך כזה?  את העוצמה שבמבט המפוכח על החיים ועל המוות, את השמחה בחיים שעברנו על הטוב ועל הרע, את הוכרת התודה של הקרובים אלינו על המעשה הנדיב שלנו וכן, גם את נחת הרוח והרגיעה שעשינו בכל זה סדר.

"הארעיות היא פגישה ופרידה", כותבת פמה צ'ודרון בספרה כשהדברים מתפרקים, "היא התאהבות והתרחקות מאהבה. הארעיות היא מתוקה-מרירה, כמו לקנות חולצה חדשה וכעבור שנים למצוא אותה כחלק משמיכת טלאים."

חושבים על זה?

לליווי רגיש בקצוות של החיים